poniedziałek, 8 sierpnia 2016

055. Szklany tron- Sarah J. MaasCelaena ma szansę uwolnić się z morderczej pracy. Wystarczy tylko, że zostanie królewską obrończynią. Żeby to dokonać musi pokonać kilkanaście kandydatów ubiegających się o to miejsce. Wspominałam wcześniej, że ci wszyscy kandydaci to przestępcy, zabójcy, złodzieje tak samo jak Celaena. 


tytuł: Szklany tron
Autor: Sarah J. Maas
Data wydania: 25 czerwca 2013r.
Stron: 520
Wydawnictwo: Uroboros
Seria: Szklany tron
Gatunek: fatasy, młodzieżowa 
Styl pisania: 10/10
Ocena bohaterów: 10/10
Ocena fabuły: 9,5/10
Ocena ogólna: 9,5/10


Celaena Sardothien odbywała ciężką karę za swoje przewinienia wystarczająco długo, by przyjąć propozycję, z której nie skorzystałby nawet szaleniec: jej dożywotnia niewolnicza praca w kopalni soli nie musi kończyć się dopiero z dniem jej śmierci, jeśli tylko dziewczyna zdecyduje się wziąć udział w turnieju o miano królewskiego zabójcy. To będzie walka na śmierć i życie, ale Celaenie nieobce są tajniki fachu zawodowego mordercy. Jeśli się jej powiedzie, po kilkuletniej służbie na królewskim dworze odzyska wolność. Jeśli nie – zginie z rąk któregoś z przeciwników: złodziei, zabójców i wojowników, najlepszych w całym królestwie. Szanse na pomyślne przejście wszystkich etapów turnieju są niewielkie, ale Celaena nie ma nic do stracenia.

Pod okiem wymagającego dowódcy straży rozpoczyna przygotowania do starcia z najgroźniejszymi osobnikami królestwa. Wkrótce jednak pojawiają się komplikacje: ginie jeden z uczestników turnieju, a niedługo potem podobny los spotyka innego rywala młodej zabójczyni.

Czy Celaena zdoła dowiedzieć się, kto stoi za tajemniczymi zabójstwami? Czasu jest coraz mniej, a dziewczyna musi mieć się na baczności – zabójca może obrać za kolejny cel właśnie ją. Śledztwo doprowadzi do odkryć, których nigdy by się nie spodziewała. Moja opinia:

Szklany tron to jest idealna powieść dla osób żadnych trochę dreszczyku i kryminału z dodatkiem fatasy. 
Sarah J. Maas ma świetne pióro. Przyjemnie się ją czyta. Od pierwszej strony umie zaciekawić czytelnika i po prostu zaczarować go tak, żeby pokochał jej książki. 
Główni bohaterowie szklanego tronu są świetnie wykreowani zwłaszcza Celaena, którą po prostu od razu można pokochać, a to jest naprawdę rzadkie, żeby się uwielbiało bohaterki książek. Celaena jest naprawdę silną, niezależna postacią, która umie pokazać pazurki. Dochodzi do tego również Cheal- dowódca straży, który żyje pod maską i Dorian, który jest księciem. Cała ta trójka to naprawdę cudne postacie, których nie da się nie pokochać. 
Fabuła książki jest naprawdę ciekawa. Nie na codzienni mamy szansę przeczytać tak świetną książkę jeszcze do tego z tak świetnie wykreowanym światem. Chociaż sam koniec książki jest przewidywalny, bo już od początku wiemy co się stanie to na każdym kroku mamy fale intryg, niespodzianek i tajemnic, które musimy odkrywać z główną bohaterką. 
Podsumowując naprawdę polecam tą pozycje czytelniczą każdemu. Jest to świetna lektura dla fanów tajemnic, fatasy. Chociaż pojawia się tam trójkąt miłosny jednak nie jest on tak bardzo widoczny. Powieść jest naprawdę warta przeczytania. 

2 komentarze:

  1. mam tę powieść w domu i leży sobie na półeczce i kiedyś ją przeczytam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę książkę! Druga część jest jeszcze lepsza :D

    OdpowiedzUsuń